ÇOMÜ’DE İLK KEZ KİFOSKOLYOZ AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir ameliyatla omurgada eğriliği ve kamburluğu bulunan 16 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu.
Çanakkale’ de yaşayan 16 yaşındaki Seçil Nur Demir isimli hasta kifoskolyoz (omurga eğriliği ve kamburluğu) rahatsızlığı nedeniyle yakınları tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi.Hasta, gerekli tetkik ve tahlillerin ardından Yrd. Doç. Dr. Erkam Kömürcü ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Çanakkale’de ilk defa gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla hastanın eğri ve kamburluğu bulunan omurgası 5 seviyede osteotomi uygulanıp (omurgada kemik kesisi ) düzeltilerek, çivi ve rod yardımıyla sabitleştirildi. Ameliyatın üzerinden 24 saat geçmeden hasta ayağa kalktı.

Çanakkale’de ilk defa gerçekleştirilen ameliyatla ilgili bilgi veren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Erkam Kömürcü, “Hasta omurgasındaki bu eğrilik nedeniyle ihtiyaçlarını güçlükle karşılıyor, sırtındaki ve belindeki ağrıları nedeniyle günlük yaşam kalitesi bozuluyordu. Hastamızın ameliyatı ile omurgasındaki ağrıların ve şekil bozukluğunun tedavisi yapıldı. Buna ek olarak ameliyat ile hastamızın boyunda 5-7 cm bir uzama oldu. Bu omurga şekil bozuklukları ameliyatlarını ülkemizde sadece sınırlı merkezlerde uygulanabiliyor. Bu operasyonları Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi de uygulayıp halkımıza bu hizmeti kendi şehrinde vermemiz bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu” dedi.

Kaynak http://www.milliyet.com.tr

1 Yorum
  1. Yanıtla
    Seçil nur

    28-29 ay oldu ya beni düzeltti 70e yakin bir derecem kifozdaydı iyiki Erkam hocama gitmekle iyi yapmışım şuan sağlıklıysam Erkam kömürcü sayesinde başarılarını dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir