Çanakkale’de Diz Hastalarına Ameliyatsız Çözüm

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından diz rahatsızlığı olan hastalar için ameliyatsız tedavi yöntemi yapılıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Erkam Kömürcü, “diz rahatsızlığı olan hastalar için ameliyatsız ve doğal bir yöntem olan PRP (Trombositten Zengin Plazma) tedavisini öneriyoruz” dedi. Yrd.Doç.Dr. Erkam Kömürcü, “Trombositten Zengin Plazma anlamına gelen PRP tedavisi, özellikle son birkaç yılda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir.

Başlangıçta daha çok kozmetik ve anti-aging amaçlı kullanılmış olsa da son dönemlerde özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır. Yani doğal bir tedavi yöntemidir. Hastadan damar yolu ile yaklaşık 10-20 cc kadar kan, pıhtılaşma önleyici ilaç içeren tüplere alınıp gerekli işlemlerden geçirilerek, üstte kalan Trombositten Zengin Plazma sıvısı enjektöre çekilir. Son olarak plazmaya trombositleri aktive edecek ilaç (kalsiyum klorür) eklenir. PRP artık hazırdır ve bekletilmeden uygun teknikle istenilen bölgeye uygulanır. Enjeksiyondan sonra birkaç hafta içinde tedricen başlar ve iyileşme süreci 3 ay ile 12 ay arasında devam eder. Ağrı yavaş yavaş azalır ve aylar içinde geçer. Bununla beraber kortizon uygulamasında neredeyse her 3 hastanın ikisinde gördüğümüz şikayetlerin tekrarlaması, PRP tedavisi sonrası pek gözlenen bir durum değildir” dedi.

Bu tedavi yönteminin tüm diz kireçlenmesi hastalarına, genel vücut sorunları (Şeker Hastalığı, Kanser, Kalp Yetmezliği, Damar Tıkanıklığı vs.) ne olursa olsun, yaşı kaç olursa olsun rahatlıkla uygulanabileceğini belirten Kömürcü,”Uyguladığımız ameliyatsız tedavi sayesinde; Tek seansta, hastaya ciddi risk yaşatmadan, eklemin tüm sorunlu dokularını tedavi ediyoruz. Yapılan işlem sonrası hastanın yürümesini kısıtlamadan doğal bir iyileşme süreci sağlıyoruz. PRP uyguladığımız hastalarımızdan son derece iyi sonuçlar almaktayız. Bu sonuçlar PRP tedavisinin, yaşlanan toplum ile birlikte çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen diz kireçlenmelerinin tedavisinde, geleneksel yöntemlere güçlü bir alternatif olduğunu göstermektedir” dedi.

Kaynak http://www.haberler.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir